Glutensiz Beslenmeye Toplumun Bakışı

Misafir Yazar

Glutensiz Beslenmeye Toplumun Bakışı

Toplumumuz glutensiz beslenme hakkında bir takım yanlış bilgilere sahip. Glutensiz beslenmeye kilo aldırmayan karbonhidrat gıdalar olarak bakılıyor. Glutensiz beslenme bir zayıflama yöntemi olarak düşünülmemelidir. Benim de bazı danışanlarım acaba glutensiz mi beslensem de zayıflasam diye geliyor. Öncelikle bilinmelidir ki gluten vücudumuz için kötü bir şey değildir.  Gluten; buğday, bulgur, arpa vb.  bulunan bir protein çeşididir. Bu proteine karşı sadece gluten intoleransı olabileceği gibi, bir hastalık olarak çölyak da olabilir.

Glutensiz beslenmede kulanılan çoğu ürün aslında daha rafine yani işlenmiş olmakta. Günümüzde  işlenmiş paket ürünlerden ne kadar uzak olursak bizim için o kadar faydalı olur. Glutensiz ürünlerde aynı  lezzeti ve enerjiyi yakalamak adına daha fazla nişasta ve daha fazla yağ olabiliyor. Yani siz kilo vermek adına bu ürünleri rahatlıkla tüketebileceğinizi sanarsanız kilo alma durumu ile karşılaşanlar arasına girebilirsiniz. Glutensiz diye fazla miktarda fındık fıstık da yerseniz kilo veremezsiniz. Denge diyette unutulmaması gereken çok önemli bir unsurdur.

Esra hanım ile çalıştığım hastanede tanıştık. Kendisi beni mesleğimde epey zorlayan vakalarım arasına birincilikle girdi. Aşırı gaz ve şişkinlik problemleri, çeşit çeşit besinle ilişkiliydi. Bu problemleri yaptığı düşüncesiyle bir sürü besini hayatından çıkarmasına rağmen poblemleri tamamıyla çözülemiyordu. Hatta artık bir türlü geçmediği için iş yaşamı streslerine bağlı demeye başlamıştık, çünkü eleye eleye iyice kısıtlanmıştı. Bir ara da besin intolerans testi mi yaptırsak diyorduk ki o araştırmaları sonucu bunda glutenin de etkili olup olmayacağı konusunda da deneme düşünceleri ile geldi çok sıkı bir şekilde glutensiz beslenmeye başladı.

Gluteni hayatınızda çok spesifik çölyak gibi bir sağlık probleminiz olmadan çıkarmak çok kolay bir beslenme biçimi değildir. Lakin insan beden ve ruh sağlığını dinleyip önemsediğinde bu zorlukların bir önemi olmuyor. Araştırmaları sonucu hayatına bir takım glutensiz besinler ekleyerek denemeye başladı, hastane yemeklerinde de her türlü glutenden uzak durmak adına her gün düzenli kendi yemeğini taşıdı. Sonuç gerçekten inanılmazdı ve yüzünden bunu anlayabiliyordunuz; ‘ben çok iyiyim ya, çok mutluyum artık!’ diye dolaşıyordu. Glutensiz beslenmeye ek olarak hala azılı suçlu yiyecek içeceklerden de uzak duruyor, bir nevi çifte elenmiş bir beslenme programı uyguluyor. Bunların sonucunda şişkinlik problemleri gittiği gibi kilo da verdi tabii ki. Aynı durumlardan şikayetçi danışanlarım olursa (ki bence bu dünyadaki çoğu besine karşı aşırı hassas tek insan 🙂 sayesinde son çare glutensiz beslenme programını deneyeceğim.