Glutensiz Yaşam Serüveni Başlangıcı...

27 yıldır iş hayatının zorlu basamaklarında kendi yolunu çizen, Sağlık kurumları işletmeciliği okuyan, zorlu sağlık sektörünün kurumsal iletişim alanında kariyer yaptım, halen özel bir sağlık kuruluşunda Kurumsal İletişim Müdürü olarak çalışmaya devam ediyorum. Aynı zamanda Fonksiyonel Tıp Akademisi’nden 6 aylık tıbbi ve koçluk eğitimlerimi tamamlayarak Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu unvanını aldım.

Glutensizyasamak.com; benim gibi bir çok hastalığı olan veya hastalıklarını henüz fark edemeyenlerle tecrübelerimi paylaştığım bir platform. ‘Sürdürülebilir Sağlıklı bir Glutensiz Yaşam’ı deneyimlerimle anlatmaya çalışıyorum.

@glutensiz_yasiyorum instagram sayfası: Benim görünen yüzüm ve bolca tecrübe, bilgi ve sağlıklı tarif paylaştığım sosyal mecram.

İşte benim hikayem; Miyastenia gravis bağışıklık hastalığım sonrası yıllardır geçmeyen gaz şikayetlerimin neticesinde ibs (irritabl bağırsak sendromu) teşhisi aldım. Fakat teşhis konulduktan sonra uygulanan medikal tedavilere rağmen günden güne daha kötüye giden bir tablo ile uğraşan, hayatında pek çok kısıtlama yaşayan biri olarak kendimi araştırmaya ve okumaya verdim. Bir gün bir yayında ibs hastalarının bazılarının çölyak olmasa dahi, glüten alerjisi yani glüten hassasiyeti belirtileri gösterebileceğini okudum. Süreç içerisinde diğer hastalıklara ilave olarak Fibromiyalji, Migren hastalıklarının yanı sıra gluten, laktoz, kazein, histamin, lektin intöleransı da eklendi.

Gluten nedir? Glutensiz nasıl beslenilir? açıkçası daha önce hiç duymamıştım. Duyduysam bile muhtemelen çok da oralı olmamışımdır. Aynı zamanda glutenin yanı sıra laktoz, kazein intöleransım da vardı. Gastroenterolog ve diyetisyen onaylarını alarak glutensiz hayatı denemeye başladım. Ne yalan söyleyeyim çok da umudum yoktu. Çünkü bugüne kadar denediğim hiçbir şeyden sonuç alamamıştım. Banko… 2-3 haftanın sonunda şikayetlerim azalmaya başladı ve bir süre sonra bitti.

5 yıldır glutensiz, inek ürünsüz, rafine  şekersiz ve intöleranslar nedeniyle bir çok gıdasız besleniyorum. İlk iki yılda fazlalık olan 17  kilo da kendiliğinden gitti. İşte bu yüzdendir ki benim gibi şikayetleri olanlara faydalı olmak tek dileğim. Hayatıma giren yeni keşifleri, gündelik yaşamdaki zorlukları ve güzellikleri herkesle paylaşmak için buradayım.