Glutensiz geçen bir yılın ardından…

Blog/Genel/Glutensiz Yaşam

Glutensiz geçen bir yılın ardından…

Bugün, glutensiz geçen 365 günün yıldönümü…  Bir taraftan kortizon ile tedavisi tamamlanan Mystani gravis hastalığı,  diğer taraftan çare bulunamayan bir IBS (irritabl bağırsak sendromu) ile çırpındıkça daha da batan ben, en sonunda dip noktasını gördüm. Belki de son çare glütensiz beslenmeyi denedim. 11 Temmuz 2016 tarihinde bir bilinmeze yol alırken hayatımın bu kadar pozitif yönde değişebileceğini hiç düşünmemiştim.

Geçen bir yıl bana o kadar çok şey kazandırdı o kadar çok şey kattı ki anlatamam. Geriye dönüp baktığımda ilk günlerdeki ürkekliğim, çaresizliğim, ardımda bıraktıklarım, memnuniyetsizliğim, huzursuzluğum bir film şeridi gibi geçiyor gözlerimin önünden. O kabus dolu günlere geri dönüp düşündüğümde gözlerim doluyor. İyi ki, iyi ki diyorum kendi kendime. Bir yerden başlamışım, glütensiz beslenmeyi seçmişim ve tünelin sonunda ışığı görüp aydınlığa kavuşmuşum.

Gluteni hayatımdan çıkarıp “glüten hassasiyetini” kontrol altına alınca neler oldu biliyor musunuz?

  • Ağrıdan, kıvranmadan, şişliklerden ve en korkuncu gazdan kurtuldum.
  • Her daim pozitif olabilen bir insana dönüştüm.
  • Ruhen beslendim.
  • Huzuru geri kazandım.
  • Sağlıklı halime binlerce kez şükrettim.

Biliyorum, siz de benim geçmiş yollarım gibisiniz. Huzursuz, mutsuz ve en önemlisi de ümitten yoksun. Hayatı hastalıklarla geçenler, günden güne daha ağır bir tablo ile seyredenler ve daha kimler kimler…

Size sesleniyorum, çıkarın glüteni hayatınızdan…

Ne kadar zor olduğunun farkındayım ama ya şimdiki yaşadıklarınız daha mı kolay? değer mi? poğaçaya, böreğe, pizzaya, makarnaya bir düşünün isterseniz. Yedikten sonra gelen tatmin duygusunun ardından vücut 5 dk içerisinde reaksiyon vermeye başlayınca,  yaşadığınız tatmin duygusu çekilen ıstırabı örtmeye yeter mi? Yetmiyor arkadaş yetmiyor işte.

Bu bir yıl içerisinde kendi adıma o kadar çok şey başardım ki anlatamam. Kendimi kurtardım ama en önemlisi de bununla yetinmedim. Yapmaya çalıştıklarımla benim gibi bu rahatsızlıktan mustarip olan kişilere yardımcı olabilme, yol gösterebilme ve en önemlisi manevi tatmin kazandım.

İşte bakın sadece bir yıl içerisinde hangi aşamalardan geçerek level atladım.

1 – Gluten yemiyorsak, glütensiz ürünleri yeriz felsefesi

Evet ilk 3-4 ay hangi internet sitesinde glütensiz ne ürün varsa paket paket sipariş verdim. Glutensiz unları, glütensiz atıştırmalıkları ve birçok ürünü kullandım. Sonra yavaş yavaş aydınlanma geçirerek içerikleri nedeniyle aslında yarardan çok zarar verdiklerine karar verdim. Şimdilerde çook nadiren gerekli durumlarda kullanıyorum sadece.

2 – Okumaya ve daha çok öğrenmeye çabaladım

Önce büyüleyici bağırsak sonra duygusal beyin bağırsak ve tabi Dr. Ümit Aktaş’ın mutluluk kürleri, ilaçsız yaşam, diyabet ve zayıflama kürleri bana ışık oldu. Bu kitaplar sayesinde biraz daha doğal beslenmeye yaklaşmaya ve şekerden uzaklaşmaya başladım.

3 – Instagram sayfasının doğuşu

Glutensiz beslenme düzenini oturtmam yaklaşık 6 ay aldı. Altı ayın sonunda arkama dönüp baktığımda aslında ne çok zorluğu aştığımı, bir başıma ne de çok çabaladığımı fark ettim ve dedim ki kendi kendime; ben bu kadar uğraştıysam benim gibi olan eminim binlerce insan var, onlar bu denli uğraşmasın ben bu konuda bir rehber olmaya çalışayım. Bu düşüncelerden yola çıkarak Ocak 2017’de @glutensiz_yasiyorum hesabını hayata geçirdim. Sonra nasıl güzel bir aile olduğumuzu gördüm. Birbirini destekleyen, motive eden, seven ve önerilerde bulunan bir kitle haline geldik.

4 – www.glutensizyasamak.com  web sitesi

Instagram hesabından yaptığım paylaşımlara yapılan yorumlar, bilinmezlikler ve çaresizlikler beni bir adım daha ileri götürmeye itti. İyi ki de öyle oldu. Meslek gereği midir bilinmez kendimi yazmalara verdim. Sonucunda www.glutensizyasamak.com web sitesi projesini hayata geçirdim. Gelen olumlu görüşleri, ihtiyaçları, önerileri görünce ne kadar doğru bir işe el atmışım diyorum kendime.

Özetle; Bitmek tükenmek bilmeyen şikayetleriniz varsa veya benimle benzer bir hastalıktan dolayı teşhis aldıysanız, hala glütensiz beslenmeyi denememekte niye ısrar ediyorsunuz? Bırakın direnci yapabilirsiniz, sadece 1 yılın içerisinde benim adıma olana bitene bir baksanıza. Bunca sözden sonra halen bir aydınlanma yaşamadınız mı? Biraz olsun cesaretlenmediniz mi? Haydi ne duruyorsunuz, şimdi sıra sizde, başarabilirsiniz….