D vitamini neden önemsenmeli?

Blog/Genel/Glutensiz Yaşam

D vitamini neden önemsenmeli?

Yıllardır sohbet aralarında birçok kişi birbirine D vitamini düşüklüğünden bahseder. Kimine hekim D vitamini desteği verirken, kimine de güneş ışığından maksimumda yararlanmasını önerir.

Benim de bir otoimmün hastalığım olması nedeniyle (mystania gravis) konu benim ilgimi bir kat daha fazla çekti. Hastalığın tedavi sürecinden sonra takipli olduğum hekimler bana ne beslenmemle ilgili önerilerde bulundu ne de D vitamininin öneminden bahsetti.

D vitamini bir hormon

D vitamini güneşle aktive olan ve vücut tarafından sentezlenen bir hormon. Evet hepimizin vitamin olarak bilgili D vitamini aslında bir hormon. Vücut tarafından besinlerden alınan D vitamininin aktif hale gelebilmesi için güneş ışığına ihtiyaç duyulmaktadır.

D vitamini değeri kaç olmalı

Türkiye’de her 3 kişiden 2’sinde  D vitamini eksikliği belirlenmiş. Yani bu da demek oluyor ki Türkiye’nin % 70’inde D vitamini eksikliği var.

D vitamini için verilen değerler;

25-80 ng/ml – normal

10-24 ng/ml – orta seviyede vitamin eksikliği,

10 ng/ml’nin altı – ciddi seviyede vitamin eksikliği,

*Değerler http://www.dvitamini.gen.tr den referans alınmıştır.

Otoimmün hastalıklarda D vitamininin önemi

D vitamini eksikliğinin direk ya da dolaylı olarak Otoimmun hastalıkların oluşmasında rol oynadığı belirlenmiş. Aynı zamanda var olan bir otoimmün hastalık varsa iyileşme sürecinde sıkıntılara neden olduğu gösterilmiş.

Buraya dikkat lütfen. Hepimiz zaman zaman test yaptırırız. Verilen referans değerlere göre değerlendirilir ve çıkan sonuç “normal” sınırlar da ise her hangi bir takviye gerektirmediğini düşünürüz. Fakat aslında otoimmün hastalığa sahip kişilerde D vitamininin belli bir seviyenin üzerinde tutulması gerektiği iletiliyor. O değer de 80-150 birim aralığında. Tabi hekime danışmadan önerilerini almadan kendi kendimize yükseltmeye çalışmak büyük hata olur. Özellikle tanısı konmuş bir hastalığınız varsa hekime mutlaka danışılmalı.

Herhangi bir hastalığı olmayan, D vitamini de normal değerlerde olan bireylerin de D vitaminlerinin 80-150 birim değerlerinde olmasının vücuda faydası olduğu söyleniyor fakat dediğim gibi konuyla ilgili mutlaka hekim görüşü alınmalı.

D vitamini içeren besinler

Kaynaklara göre D vitamini içeren besinler; sardalye, somon, uskumru, ton balığı, balık yağı, yumurta, süt, yoğurt, peynir, tereyağı, karaciğer, yeşil mercimek, nohut, yulaf ezmesi ve mantar.

D vitamini saati

Güneş ışınlarının dik olduğu ve UVB ışınlarının geldiği saatlerde vücuda faydası olduğu biliniyor. Yani 12:00 – 14:00 saatleri arasında güneş ışınlarından yararlanmak ve vücuda D vitaminini sentezlemek önemli.

  • El, kol, bacak, yüz ve olabildiğince fazla bölge güneş ile temas ettirilmeli.
  • 15 dk güneşte durarak günlük D vitamini ihtiyacı karşılanmalı. (fazlası zarara dönüşüyor)
  • Güneş kremi sürülmemeli (güneş kremi emilimi engelliyor)
  • Sadece kısa yaz tatillerinde alınan güneşin D vitaminini yüksek seviyelerde tutmaya yaramadığı unutulmamalı.
  • Sadece yaz aylarında değil güneşin yüzünü gösterdiği her ay D vitamini alımına dikkat etmek gerektiği bilinmelidir.

*Güneşin yatay olarak geldiği saatlerde ise UVA ışınları D vitamini sentezlemez ve kanserojendir.

D vitamini değerlerim

Benim vitamin değerlerim “normal” sınırlar içerisinde gösterilen 32-35 aralığındaydı. Hastalığımı bilen bir hekim otoimmün hastalıklarda D vitamini ihtiyacının daha fazla olduğunu, çıkan değer “normal” aralıklarda görünse dahi yüksek tutulması gerektiği söylemişti. Kışın hekim önerisiyle 5 doz D vitamini aldım. Yazın şu zamana kadar da öğlen saatlerinde 15 dk kadar güneşli bir yerde oturarak güneş almaya çalışıyorum. Geçen hafta yaptırdığım test ile D vitamini değerimin 53’e çıktığını öğrendim. Yani çabam sonuç vermiş ve değerler yükselişe geçmiş.

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden oluyor?

Bir yazıda okumuştum. Bilimsel araştırmalara göre D vitamini eksikliği, kanser, diyabet, hipertansiyon, otoimmün hastalıklar, kronik yorgunluk, depresyon, kalp ve romatizmal hastalıklara neden oluyormuş.

D vitamini vücutta neyi destekler?

Herhangi bir hastalığımız olsun olmasın, bizim için en önemli sistemlerden biri bağışıklık sistemi. İşte D vitamini bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca hücre büyümesi, kemik gelişimi, kalsiyum emilimini sağlıyor.

Sonuç olarak;

Demem o ki, D vitaminin değerlerinizi biliyorsanız ve kontrol altındaysa sorun yok, herhangi bir bilgiye sahip değilseniz medikal bir destek alarak D vitamini değerlerinizi ölçtürün. Değerleriniz düşük ve bunu bildiğiniz halde herhangi bir şey yapmıyorsanız bir kere daha sorgulayın. Unutmayın yaklaşık 600 hastalığın nedeni olarak D vitamini eksikliği işaret ediliyor.