Irritabl Bağırsak Sendromu ve Gluten ilişkisi

Blog/Glutensiz Yaşam

Irritabl Bağırsak Sendromu ve Gluten ilişkisi

Bilirkişi değilim tabii ama irritabl bağırsak sendromu teşhisi konan biri olarak ibs ile glüten alerjisinin bağlantısını araştıra araştıra ben buldum diyebilirim. Toplumun yaklaşık % 15’inde olduğu tahmin edilen irritabl bağırsak sendromunlu biri olarak (spastik kolon veya huzursuz bağırsak) benim şikayetlerim tabi ki gaz ve şişkinlikti. Aslında bu durum sağlam bağırsak yapısına rağmen, karında rahatsızlık hissi, düzensiz bağırsak hareketleri, şişkinlik ve bazı hastalarda acil tuvalete yetişme gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Dediğim gibi şişkinlik beni favori belirtimdi her zaman.

Normal koşullarda bir hastalığın teşhisi konulduktan sonra verilen medikal tedaviler ve ilaçlarla hastalıklarda gerileme veya tamamen iyileşme sağlanıyor. Hepimiz bunu bilir bunu söyleriz. Fakat bendeki İBS tedavilerine rağmen durum değişmediği gibi giderek içinden çıkılmaz bir hal almış düzeye gelmişti. Hatta yılların yılları kovalaması beni çok yormuştu çünkü sürekli boşa kürek çekiyordum. Bazen amannn öyle de böyle de gaz oluyor boş ver ye gitsin diyordum ve hemen peşine kıvranmaya başlıyordum. Sonra yine kendime gelip hayatıma ilave ettiğim yeni kısıtlamalarla devam ediyordum. Tabii bana yaşattığı mutsuzluk ve huzursuzluk hali de cabası. Bu arada küçük bir sırrımı paylaşayım, artık o kadar profesyonel olmuştum ki gazları türlerine göre bile ayırt edebiliyordum. Yani akşamdan sabaha geçen türden mi, 10 gün sürecek şişlik veren tarzda mı, yoksa sütlü bir şey yedikten sonra ağrılı olandan mı hepsine hakimdim maaleesf artık.

Yine bir gün derin araştırmaların içerisindeyken glüten kelimesi ile irritabl bağırsak sendromunu aynı cümle içinde okuyunca hayatım değişti diyebilirim. Pek çoğumuz gibi glütenin ne olduğunu, ne işe yaradığını veya ne nedenle bana zarar verdiğini bilmiyordum. Tabi bu konuda hızlı ilerleyebilmemim nedeni sağlık sektöründe çalışmam ve hekimler ile beslenme uzmanlarına kolay ulaşarak görüşlerimi iletebilmem olmuştu. Sonuçta mutlu sona ulaştım mı? Evet. Gerçekten de bir yazı hayatımı değiştirdi ve beni yine ben yaptı.

Bu nedenle bir daha düşünün ve benim söylediklerimle kendi yaşadıklarınızı değerlendirin. Pek çoğunuzu duyar gibiyim. Bende de aynı şikayetler var, bir türlü düzelemiyorum, ne yapsam ağrılardan kurtulamıyorum diye. O zaman glüteni kesmeyi deneyin, belki siz de benim gibi hem İBS hastası hem de glüten alerjisi sahibi olabilirsiniz.

İşin özü kendi adıma diyebilirim ki, garip ama gerçek “hastalığım sağlığım oldu”. Sizin de öyle olabilir. Neden kendinize bir şans bir fırsat tanımayasınız ki, inanın çekilen çileler sona erecek. Yeni hayatınızda huzur sizi karşılıyor olacak. 🙂