Haydi Tanışalım

Blog/Glutensiz Yaşam

Haydi Tanışalım

Merhaba Esra ben, herkes kadar işinde gücünde, evinde, sosyal ortamımda olan yurdum insanı Esra.

Artık yıllar yıllar diye tabir ettiğim ve benim bile ilk başlangıç noktasını kaçırdığım süredir gazlıyım, sancılıyım, şişim. Gitmediğim doktor kalmadı desem yeridir. Dahiliye, gastroenteroloji, genel cerrahi, kbb, beslenme & diyet ve türevleri. Hepsinde ayrı tedavi hepsinde ayrı başarısızlık. İlaç ilaç üstüne fakat nafile. En sonunda yapılan endoskopi ve kolonoskopinin neticesinde ibs (irritabl bağırsak sendromu) teşhisi konuldu. Fakat yine çözüm olmadı, olamadı. Ama ben yılmıyorum kurcalamaya bir çözüm bulma arayışına devam ediyorum.

Yıllar geçtikçe mevcut şikayetlerde artan volüm beni iyice sosyal hayattan kopartırken sinir sahibi de yaptı. Onu yeme bunu yeme ama günden güne hem şiş hem de kilolan. Derin araştırmaların içerisine girdim. Yine günlerden bir gün Google yardımıyla yayınları tararken bir cümle dikkatimi çekti. İBS hastalarının bazılarında çölyak olmasalar bile “glüten hassasiyeti” olabiliyormuş ki benim de yıllardır kıvrandığım neden buymuş. Artı olarak laktoz intöleransı ve pek çok gaz yapan gıdalara olan alerjilerim de cabası. Denemeye başladıktan kısa bir süre sonra ne gaz kaldı ne sislik, ne de kilo. Bir hayli boylu poslu olduğumdan 🙂 kimileri kilolu olmadığımı söylese de unsuz beslenmeye geçtikten sonra iyice fidan gibi oldum, adeta boyum uzadı!.

İşin özü (bir arkadaşım ez-cümle der, ama ben bu kelimeye hiç alışamadım) glüten denen proteinin olduğu un, makarna, bulgur, arpa, irmik, yulaf yani kek börek, çörek artık çok gerilerde kaldı ama bana ne kazandırdı diye sorarsanız önce kocaman harflerle SAĞLIK, mutluluk, huzur, bolca sosyal yaşam isteği diye cevap veririm herhalde.

Yani anlayacağınız benim hastalığım “glüten hassasiyeti” aslında benim sağlığım olarak bana geri geldi. Şimdi kendimi bomba gibi hissediyorum. #maaşallah Gelin siz de bana kulak verin, önce bedeninizi tanıyın, size verdiği sinyalleri doğru değerlendirin, deneyin olmadı mı bıkmadan yeniden deneyin ama pes etmeyin…