Glutensiz Nasıl Yaşanır?

Blog/Glutensiz Yaşam

Glutensiz Nasıl Yaşanır?

Gluten alerjisinin tek ilacı glütensiz sıkı bir diyet. Gluten alerjisi olanların glüten içeren tüm besinleri hayatlarından çıkartarak “glütensiz hayat” yaşamaları gerekiyor. Bakın bana nasıl yaptım, kimileri gibi hem yiyip hem şikayet etmeye devam etmedim. O acılar çekilir mi? Harika bir pizza yiyip sonra sancıdan kıvranacağıma, kedinin ciğere baktığı gibi bakarım ama ağrısız, sancısız, mutlu zamanlar geçiririm. Biraz iddialı oldu biliyorum ama yaşadıklarımın karşılığı tamamen bu ve belki de bu nedenle iradem daha da güçlendi ve daha rahat geçiş yapabildim bu hayata.

Glutensiz Yiyecekler

Gluten proteini bizim gibi hassasiyeti olan kişilere zarar veren bir protein. Tırnak içinde “Glutensiz” başlığı ile belirtilen Un, unlu mamuller, makarnalar, çorbalar, ekmekleri tüketmekte bir sakınca yok. Bana göre sakıncalı olan tarafları, henüz Türkiye’de bu konu yaygın olmadığı ve üretim çok kısıtlı olduğundan ürünlerin neredeyse % 80’inin yurtdışından ithal olması. Bu da ne demek oluyor. Çok basit bir hesaplamayla iyi marka bir makarna yaklaşık 2 tl gibi bir fiyata alınabiliyorsa “glütensiz” olduğunda min. 12 tl oluyor. Diğer taraftan glütensiz ürünler sanıldığı gibi diyet ürünler değil. Aksine mısır, patates, nişastalı ürünlerden yapıldığı ve bu ürünlerde şeker de kullanıldığı için çok daha kalorili. Yani her şey dozunda güzel.

Glutensiz Yiyecek Grupları

Alternatif unlar; Glutensiz un, mısır unu, pirinç unu, patates unu, kestane unu, karabuğday unu, hindistancevizi unu, badem unu, kinoa unu, amarant unu, nohut unu.

  • Sebzelerin ve meyvelerin tümü
  • Bakliyatlar
  • Et, balık, tavuk, hindi, yumurta
  • kuru yemiş çeşitleri
  • Süt, yoğurt, peynir türevleri (laktoz intöleransı yoksa)
  • Şeker
  • Bal, pekmez
  • Zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısır yağı,

Gluten hangi yiyeceklerde olur?

Bildiklerimizin aksine aslında bilmediğimiz veya tahmin edemediğimiz pek çok ürünün içerisinde de glüten proteini kullanılmakta. Bazı markalar paketlerinin üzerine glütensiz veya gluten free ibarelerini koyuyor veya başak tanelerinin üzeri çizili bir logo ile belirtiyor. Kimi zamanda içeriklerde belirtmemesine rağmen ürün doğası gereği glütensiz olabiliyor. İlk başlarda bende bu konuda zorlanmıştım. Sonra zamanla etiket okuma alışkanlığı da gelişince daha kolay sonuca varabiliyorum. Bir de iyi bir rehber olan çölyak yaşam derneğinin çölyaklılar için hazırladığı onaylı ürünler listelerinden çok faydalanıyorum. Bazı kategorilerde hiç farklı marka arayışlarına girmeden direk hedefe yönelerek siparişlerimi tamamlıyorum.

Gluten bulaşma riski

Çölyak hastalarında çok önem içeren gluten bulaşma riskine karşı evde ya da sosyal hayatta gıda tüketirken kullanılan kaşık, çatal, tencere, servis tabakları ayrı kullanılmalıdır. Buğday tozlarının bulunduğu sünger bile kimi zaman zarar verebilir. Benim sadece glüten alerjim olduğu için dikkat etmekle birlikte ev hayatında kullandığım mutfak gereçleri ayrı değil ve ben bir problem yaşamıyorum.