Healty Food Guide : Glutensiz Yaşıyorum

Basında

Healty Food Guide : Glutensiz Yaşıyorum

* Gluten ve laktoz alerjileriniz olduğunu nasıl fark ettiniz, bu süreçte hekimleriniz farklı hastalık ihtimalleri üzerinde de durdular mı, semptomlarının karıştırılabileceği başka bir rahatsızlık var mı?

Yıllardır süre gelen gaz, şişkinlik ve kramp şikayetleri artık yaşam kalitemi inanılmaz etkilemeye ve beni huzursuz etmeye başlamıştı. Hastane sektöründe çalışıyor olmam yıllar içerisinde tüm branş hekimlerine çok daha çabuk ulaşabilmemi sağladı. Gastroenteroloji biriminde Çölyaktan kanser taramalarına kadar pek çok hastalıktan şüphelenilerek kan testleri yapıldı. Çünkü benim şikayetlerim olan gaz ve şişkinlik pek çok farklı hastalığın habercisi olabilirdi. Her ne kadar sonuçların negatif çıkması sevindirici olsa da şikayetlerim bir türlü sona ermediği gibi daha da artıyordu. Endoskopi ve kolonoskopi sonrası İBS denilen bağırsakta hastalık olmamasına rağmen hassasiyet görülen irritabl bağırsak sendromu teşhisi konularak ilaç tedavisi düzenlendi. Fakat nafile, bir arpa boyu bile ilerleyemiyordum. Sonra bir gün bir yazıda İBS hastalarında glüten ve laktozun bu tip şikayetlere neden olduğunu okuduğum an kafamda bir şimşek çaktı. Ve işte bu serüven böyle başlayıverdi. 

* Sizin glütensiz yaşam hikayeniz üzerinde durabilir miyiz biraz da… Bu yola çıkmaya tam olarak nasıl karar verdiniz?

Son çare olarak glütensiz yaşamayı denemek istedim. Açıkçası bir şeylerin değişeceğine ve olumlu yönde düzeleceğine inancım pek yoktu. Sonra kendi içimde bir karara vardım. Glütensiz yaşamaya başlamadan Gastroenteroloji ve beslenme uzmanlarından da onay aldıktan sonra Temmuz 2016’da yepyeni bir hayata adım atmış oldum. Ama bu yolda ilerlerken fark ettim ki aslında glütenle olan meselem bir neden değil sonuç durumuydu. Daha önce geçirmiş olduğum miyasteni gravis denilen bağışıklık hastalığım sonrasında kullandığım ilaçlar ve kortizonlar bağırsaklarımı bozarak geçirgen hale getirmiş ve sonucunda da glüten, laktoz, kazein, lektin dahil her şeye hassasiyet geliştirmişti. Filmi geri sararsak bağışıklık hastalıkları vücudun kendi hücrelerine saldırma durumu. Glüten de bağışıklık hastalıklarında vücuda girdikten sonra saldıranların başında geliyor. Yani aslında bir bağışıklık hastalığına sahip olan biri olarak benim zaten glütensiz beslenmem gerekiyormuş. Bu durumu geç kavrayabilmiş olsam da sonu iyi oldu benim için.    

* Glutenli gıdalar genel olarak damak zevkine hitap ederler, sizin için glutensiz yaşama geçmek zor oldu mu, ‘yapamayacağım galiba’ dediğiniz anlarla karşılaştınız mı?

Glutensiz yaşamaya başladığım günü çok iyi hatırlıyorum, her öğünde ekmek, makarna, bulgur yiyen biri olarak akşam olduğunda sanki bir boşluk yaşadım. Neyse sonunda günler günleri, yalar ayları kovaladı. Madem glütensiz besleniyordum o halde glütensiz paketli ürünleri de yiyebilirim diye düşünerek bir anda kendimi o dünyanın içerisinde buluverdim. İnternet sitelerinden paket paket glütensiz galete, çubuk kraker, karışım unlar sipariş verdim. Bir yandan yiyebileceğim bir şeyler olduğunu bilmek iyi gelirken diğer taraftan bu ürünlerin pirinç, şeker, patates, mısır nişastası ve katkılarla dolu olduğunu fark ettiğim bir gün bu ürünlerin tümünü bırakarak “sağlıklı glütensiz” yaşamaya karar vererek kendimi sağlıklı tariflere verdim. “yapamayacağım” dediğim hiç olmadı  çünkü glütensiz yaşama geçtikten sonra bana sanki sihirli bir değnek dokunmuş ve şikayetlerimi değneğiyle yok edivermişti. O nedenle bırakın arkaya dönmeye düşüncesini bile aklımdan geçirmedim.           

* Gıda intölerans testi yaptırdınız mı, hangi yiyeceklerin size zararlı olduğunu nasıl keşfettiniz?

Glüten haricinde laktoz ve diğer gıda alerjilerinin hiç biri için gıda intölerans testi yaptırmadım. Yaklaşık iki yıl önce öyle bir hale gelmiştim ki yiyebileceğim sebze ve meyveler bir elin parmaklarını geçmiyordu. Sonra vücudumun sesini dinlemeyi öğrendin. Bana gaz yapan ve şişiren tüm besinleri bir bir ilmek ilmek tespit ederek beslenmeden uzaklaştırdım. İki yılın sonunda bu günüme baktığımda neredeyse tüm sebze ve meyveleri yiyebilen birine dönüştüm. Ama bu süreç burada anlattığım kadar kolay olmadı tabi hem çok emek verdim hem de hasta olan bağırsaklarımı iyileştirdim. 

* Bağışıklığınızı kuvvetlendirmek için neler yaptınız?

Geçirgen bağırsaklara sahip biri olarak hem bağırsağımı düzenlemesi hem de tuvalet alışkanlığını sağlıklı şeklide kazanabilmek adına probiyotik takviyesi almaya başladım. Ama en önemlisi hayatıma ev sirkesi ve ev turşuları girdi. Bence bağırsağımı toparlamada doğal probiyotik ürünlerin etkisi çok büyük.   

* Glütensiz yaşama geçtikten sonra da düzenli olarak probiyotik kullanmaya devam ediyor musunuz?

İki yıl düzenli probiyorik kullanımına artı olarak da probiyotik besinleri tüketmeye devam ettim. Şimdilerde probiyotik takviyesi almıyorum. Lahana, pancar gibi çeşit çeşit turşularımda haşır neşir yaşamaya devam ediyorum.

* Bu süreçte çevrenizden caydırıcı ya da moral bozucu tepkilerle karşılaştınız mı?

Biz buna mahalle baskısı diyoruz. Ben ve benim gibi kendisine farklı bir beslenme yönü çizenlerin en büyük sorunlarından biri bu maalesef. Başta akrabalar ve eş dost meclisi caydırmaya ve bu yoldan çıkartmaya çalışıyor. Neden böyle beslendiğimi anlamak istememekle birlikte “ye ye bir kereden bir şey olmaz”, “çok zayıfladın senin bunları yemen lazım yoksa hastalanırsın” tarzı konuşmalar peşi sıra geliyor. Ama bu durumlarda kişinin duruşu ve  nefsi çok önemli. Kişi dik durur geri adım atmaz ve sosyal çevrelerinde kendine uygun yiyecekleri yanlarında taşıyarak yürürlerse çok daha iyi sonuç alırlar. Ama yok gelen ısrarlar karşısında zaten vaz geçmeye meyilleri varsa işte o zaman ipler kopuverir, makara geri sarar, şikayetler geri gelir ve ilave hastalıklar etraflarında kol gezer.  

* Eğer karşılaştıysanız / Peki, bunlara nasıl tepki verdiniz?

Aslında beni anlamalarını ve saygı göstermelerini bekliyorum. İrade olarak gerçekten de kuvvetli bir yapım var. Ben böyle yaşamayı kabullendiğim için daha kolay bazı şeylerin üstesinden gelebildim. Aslında biraz empati yapmalarını bekliyorum. Hangi ortamda olursak olalım yanı başımda yedikleri tatlı, yemek, pasta börekleri keyifle ısırırken “ıııııııı harika, gerçekten çok güzel” dememelerini bekliyorum. Neticede insanız her ne kadar nefsimi tamamiyle kontrol edebilsem de bu davranışları çok doğru bulmuyorum. Ben kendimi onların yerine koysam buna dikkat ederdim diye düşünüyorum. Bazen sevdiklerime bu konuyu dillendiriyorum 1-2 dikkat ediliyor 3.sünde yine anı düzen devam ediyor. 

* Beslenme tarzınızı, tariflerinizi ve edindiğiniz güncel bilgileri @glutensiz_yasiyorum hesabınızda paylaşıyorsunuz ve takipçilerinizden kuvvetli geri dönüşler alıyorsunuz. Sosyal medyada güçlü bir şekilde yer almanın bu süreçte nasıl etkileri oldu?

Benim için bir önemli bir misyon olan ve üzerinde ağır sorumluluğunu hissettiğim glütensiz_yasiyorum hesabı ile birlikte büyüdük. Ben büyük bir dönüşüm içerisinde olduğumu düşünüyorum. Bu dönüşüm beslenmenin yanı sıra hayata bakış açısı, olaylara pozitif yaklaşım, şükür, dua, meditasyon gibi farkındalıklar ile kendimi tanımama da vesile oldu. Bunun sonucunda da bende kendilerini gören takipçilerime yol gösterici ve cesaretlendirici güç olduğumu düşünüyorum. Çoğunlukla da farkındalıklarını arttırarak kendilerini ve hastalıklarını sorgulamalarını vurguluyorum.

* Gluten intoleransı olmayan kişilere glütensiz beslenmeyi tavsiye eder misiniz?

Ben uzman değilim. Böyle bir tavsiyede bulunamam. Gluten konusu henüz tartışmalı. Bir kısım hekim glüteni kesmenin zararlı olduğunu düşünürken, bir kısım hekim de özellikle bazı hastalıklarda mutlak kesilmesi yönünde görüş bildiriyor. Benim görüşüm bir kişide her hangi bir veya birden fazla bağışıklık hastalığı varsa, bağırsakları aşırı rahatsız ve glüten intöleransı varsa hekim onayı sonrası glütensiz beslenme ile sağlıklı günleri kovalamayı denemeli.

****

Ayvalı “Glutensiz ve Sağlıklı” Cheesecake

* Glutensiz bir tarifinizi ve görselini bizimle paylaşır mısınız? J

Ayvalı “glütensiz ve sağlıklı”cheesecake

Alt taban

75 gram çiğ badem, (yarım paket)

2 çorba kaşığı tahin,

1 çorba kaşığı karadut özü (farklı bir meyve özü de olabilir)

Orta krema bölümü

1 adet orta boy ayva

1 çay kaşığı tarçın

2 çorba kaşığı Hindistan cevizi rendesi

Marmelat kısmı

Bir avuç karadut veya farklı bir orman meyvesi

Yapılışı

Alt taban için bademleri rondodan geçirin ve içerisine tahin ve karadut özü ekleyin.

Orta taban için ayvayı suda pişirin ve iyice yumuşak hale getirin. Çatalla ezerek içerisine tarçın ve Hindistan cevizi rendesi ekleyin. Bir kabın içerisini folyo veya pişirme kağıdı ile kaplayın. Sonra kabın alt kısmına önce tatlının kremasını oluşturacak ayva karışımını eklenerek üzerine taban olacak bademli karışımı ekleyin. Buzdolabında 1-2 saat bekleterek sertleşmesini sağlayın. Tatlıyı kabından çıkartarak ters çevirin. En son işlem olarak karadutları su ilave etmeden kısık ocağa alın ve marmelat haline getirin, biraz soğutun ve pastanın üzerini sıvazlayın.