E-Bebek : Glütensiz Yaşamla Hayata Tatlı Bir Dokunuş

Basında

E-Bebek : Glütensiz Yaşamla Hayata Tatlı Bir Dokunuş

Merhaba Ben Esra. Benimkisi kendi adıma yaşadığım bir uyanışın ve sağlığı tekrar geri kazandıktan sonra başka insanlara farkındalık kazandırmaya yönelik verdiğim çabanın mutlu hikayesi. Mutlu hikayesi diyorum çünkü hastalıklarla başlayan, bedenime, ruhuma zor günler geçirten bir dizi hastalık, glüteni ve laktozu keşfetmem ve beslenmeden çıkartmamla birlikte ibreyi pozitife ve sağlıklı günlere çevirdi. İşte o günden sonra hayata bakış açım değişti, ben bunu başarabildiysem neden diğer insanlar da başaramasınlar ki diye düşünerek bir instagram hesabı ve peşine bir blog açtım. İşte ondan sonra anlatmaya daha çok anlatmaya verdim kendimi. Çünkü benim yıllar süren bu yolculuğum bilinmezlerle dolu ve yorucuydu. Başka insanlara vücutlarında olup bitenle ilgili farkındalık kazandırmak istedim. Yani aslında bir nevi karşı tarafa hem ayna vazifesi hem de motivasyon kaynağı olmaya çalıştım.

E-Bebek İçerik – 1

İşte benim hikayem: Yıllar önce kasla ilgili bir bağışıklık hastalığı olan miyastenia gravis (kaslarda güçsüzlükle seyreden bir hastalık) sonrası bir yıl kortizon tedavisi ile sağlığıma tekrar kavuştum. En azından ben öyle düşünüyordum. Çünkü o zamanlar bağışıklık hastalıklarının ömürlük olduğunu ve vücudun kendi hücrelerini yabancı algılayarak saldırması durumu olduğunu bilmiyordum. Aslında bağırsak bozulmaya başlamış ve “geçirgen bağırsak” diye tabir edilen hastalıklı bir hale gelmişti. İşte bunun sonucunda aradan geçen yıllar ile birlikte neredeyse yediğim her gıdaya intöleransım gelişti. Aşırı gaz, şişkinlik, kramp benim günlük rutinim olmuştu. Öyle bir hale gelmiştim ki 3-4 sebze ve et haricinde neredeyse hiçbir şey tüketemiyordum. Sonunda İBS teşhisi (irritabl bağırsak sendromu) konularak ilaç tedavisi düzenlendi fakat etkili olmadı. Derken bir gün “glüten” kelimesine denk geldim okuduğum bir yazıda. Bağışıklık hastalıklarında glüten vücuda girdiğinde vücut bunu bir tehlike olarak algılıyor ve saldırıyor. İBS’de de aşırı gaz, kramp ve şişliklere neden oluyor.  

Yani neresinden bakarsanız bağırsaklarım iyiden iyiye alarm veriyordu. Glütenin keşfi bir miladın başlangıcı oldu benim için. Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanının görüşlerini ve önerilerini alarak beslenme düzenimi neredeyse tamamen değiştirdim. Bu kısmın altını bir kere daha çizerek belirtmek istiyorum. Sağlıklı kişilerin glüteni tümüyle kesmesi uzmanlar tarafından önerilmiyor. Ancak hastalıklara bağlı glütensiz beslenmenin de uzman kontrolünde sürdürülmesi ve takip edilmesi gereken bir konu. Özetle ben yıllardır kaybettiğim hayat konforunu yeniden yakalayınca başka insanlara da farkındalık kazandırmak için çıktım bu bilinmez ama gizemli yola.

Ne yalan söyleyeyim beslenmenin % 60-70’ini karbonhidrattan sağlayan bir toplum olarak glütensiz bir yaşama cesaret ederek başlamaya karar vermek ve bu kararı sürdürme başarısı ile yol gösterici olmaya çalışmak artı sorumluluktu benim için. İşte bu sorumluluktan yola çıkarak ilk olarak @glutensiz_yasiyorum hesabını hayata geçirdim.   

@glutensiz_yasiyorum

E-Bebek İçerik – 2

@glutensiz_yasiyorum hesabını açtığımda amacım kendi yaşadıklarımı, deneyimlerimi ve yediklerimi paylaşabilmekti. Bu amaç doğrultusunda çölyak hastalarına, diğer bağışıklık hastalıklarına sahip kişilere, glüten veya laktoz intöleransı nedeniyle beslenme problemleri yaşayanlara ulaşabilmek çok daha kolay olacaktı. Aylar geçtikçe kendi adıma yaşadığım aydınlanma ile birlikte önceleri kendime olan faydam sonraları daha büyük kitlelere ulaşarak bizi büyük bir aileye dönüştürdü. Artık kendimi söylediklerimden, yaptıklarımdan, tariflerimden çok daha fazla sorumlu hissediyordum. Kendimce amacıma ulaşmıştım ve hastalıklar nedeniyle glütensiz yaşamak zorunda olan insanlara sağlıklı bir şekilde glütensiz yaşanabileceğinin farkındalığını kazandırmıştım. Kendimi anlatarak onları cesaretlendirmiştim.

www.glutensizyasamak.com

Bir süre sonra yazma ve anlatma isteğimin giderek arttığını fark ederek tüm deneyimlerimi uzun uzun anlatabilmek adına bir blog açmaya karar verdim. İşte www.glutensizyasamak.com böyle hayat bulmuş oldu. Bu hikayede anlatılacak o kadar çok detay vardı ki hepsini bir bir kalem kalem dile getirmeye çalıştım.  

Glutensiz ama sağlıklı beslenme önerileri

Peki ben nasıl besleniyorum. Hep söylediğim bir cümle var. “Glütensiz beslenme, glütensiz sağlıksız unlardan yapılan ürünlerle beslenmek değildir.” Bir kere toplumun bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor. Çünkü bu şekilde pasta, börek, hamur işi ile sürdürülen düzen mevcut hastalıkları iyileştirmediği gibi şeker dengesini iyiden iyiye bozduğundan ilave hastalıkların da kapıyı çalmasına neden oluyor. Tabii ki hepimizin karbonhidrat ihtiyacı var ben de bu ihtiyacımı sağlıklı unlardan, karabuğday unu, kinoa gibi besinlerden alıyorum. Badem unu, fındık unun gibi kuruyemiş unlarından faydalanıyorum. En büyük destekçim Hindistan cevizi unu mesela. Keçi boynuzu ununu da unutmamak lazım. Sebze, meyve, et grubu, bolca sağlıklı yağ (Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, tahin v.b) tüketiyorum. Tabi bağırsağı toparlamak ve bağışıklığı güçlendirmek için fermente turşuları ve ev sirkelerini de unutmamak lazım.

Son olarak glütensiz yaşama genel bakış açımı yeniden tekrarlamak istiyorum. Günümüz koşullarında glütensiz hayat yapılması ve yaşam şekli olarak sürdürülmesi çok zor görünen bir durum. Ama bazılarımız için hastalıkların yaşattığı yoğun şikayetleri gerileten ve bizi sağlıklı günlere bir adım daha yaklaştıran bir seçim. Hep söylediğim gibi biz kendi vücudumuzu tanıyarak ve farkındalıklarımızı arttırarak bu yolda yapabileceklerimi belirleyeceğiz yani Hipokrat’ın yüz yıllar öncesinde söylediği gibi “Ne Yersek Oyuz” aslında.  

Cennet Hurmalı Puding

Cennet Hurmalı Pişmeyen Sağlıklı Puding

2 adet orta boy olgun hurma

1 çorba kaşığı kakao

1 çorba kaşığı tahin

Üzeri için toz antep fıstığı veya hindistan cevizi rendesi

*Cennet hurmaları elle yoğrulur. Diğer malzemeler ile karıştırılır. Puding 3 dk da hazırlanır. Bu ölçü 1 kap için verilen ölçüdür.   

Bal Kabağı Çorbası

Bal Kabağı Çorbası

2 dilim bal kabağı

Karabiber, kimyon, tuz, zerdeçal, biberiye

½ su bardağı süt

1 avuç çam fıstığı

Maydanoz

Bal kabakları 3-4 parçaya bölünerek yaklaşık 2 bardak suyla pişirilir. Haşlandığında içerisine baharatlar ve süt eklenir. Çam fıstıklarını diğer tarafta kavrulur. Çorba kıvam alınca altı kapatılır ve blenderdan geçirilir. Üzerine kavrulan çam fıstığı, biberiye ve maydanoz eklenerek servis yapılır.